Uspješno provedena terenska vježba „Požar u školi“

Autor: Kristina Nevjestić, 17. 5. 2017.

Biogradski policajci i pripadnici Javne vatrogasne postrojbe Biograd jučer su od domara osnovne škole dobili dojavu o požaru u učionici geografije u prizemlju škole. Uslijedila je evakuacija učenika i gašenje požara. Vođa skupine ubrzo je javio da su u velikom dimu i vatri uočene dvije osobe, od kojih je domar ozlijeđen.

Naravno, nije riječ o stvarnom događaju, već o vježbi evakuacije uslijed požara u školi, kojeg su zajednički organizirali Grad, Osnovna škola Biograd i DUZS Područni ured za zaštitu i spašavanje Zadar.

-Od Domovinskog rata ovako velike i sveobuhvatne vježbe evakuacije u naškoj školi nismo uopće nismo imali, kazao je Jordanko Miloš, ravnatelj OŠ Biograd, te je nastavio: - U vježbi sudjeluje oko 300 od 657 učenika škole, ističe Miloš.

Po dolasku na mjesto intervencije policajci su osigurali područje, a pripadnici JVP Biograd rasporedili su se na evakuacijske izlaze, kako bi pomogli usmjeravanju učanika prigodom udaljavanja od mjesta požara na sigurno mjesto, u šator kojeg je podigao biogradski gradski Crveni križ, gdje su učenici, članovi gradskog CK, obavljali evidenciju učenika.

-Prilikom izvođenja utvrđeno je kako spomenuta učionica gori, pa je obavljena unutarnja navala pomoću mlaza vode, pri čemu su vatrogasci koristili izolacijske aparate za zaštitu dišnih organa, objašnjava Darko Banić, zapovjednik JVP Biograd. četvorica vatrogasaca se opremaju izolacijskim aparatima te na nosilima ulaze u školu, dolaze do ozljeđenog domara, iznose ga na nosilima i predaju ekipi Crvenog križa predvođenom ravnateljicom Frankom Troskot.

U gašenju požara sudjeluje i vatrogasno vozilo s ljestvama visokim 32 metra. -Veliki broj učenika obvezuje nas da zajednički predviđamo i uvježbavamo mjere provođenja evakuacije i spašavanja učenika i djelatnika škole, kao i operativnih snaga sustava civilne zaštite, u svrhu pravodobnog djelovanja i smanjenja posljedica koje su moguće uslijed izvanrednog događanja, naglasio je Marijan Stopfer, zapovjednik Stožera civilne zaštite Grada Biograda na Moru.

Vođa skupine u 12:30 sati javlja da je požar ugašen te slijedi detaljan pregled svih prostorija u školi. Nakon toga, zapovjedništvu javlja da u prostorijama škole nema nikoga, odnosno da je statistika učitelja o broju evakuirane djece točna.

- Prijenos informacija svim operativnim snagama provodi se preko Županijskog centra 112, izvijestio je Siniša Filipović, pročelnik Područnog ureda za zaštitu i spašavanje Zadar.

Oko 13 sati voditelj vježbe prenosi zapovjedniku JVP Biograd i ravnatelju škole informaciju da je evakuacija i gašenje požara uspješno izvršeno te da je vježba gotova.

-Prikazane su sve faze spašavanja i zbrinjavanja prilikom požara, od dojave o požaru, evakucije učenika, učitelja i osoblja, dolaska vatrogasaca na mjesto požara, izviđanja situacije, donošenje plana intervencije, prihvata vatrogasnih postrojbi, zbrinjavanja ozljeđenih i gašenja požara, temeljit je Miroslav Andrić, voditelj Odjela za preventivne i planske poslove PUZS-a Zadar.