Dabar 2020

Autor: Kristina Nevjestić, 9. 12. 2020.

Dabar je više od natjecanja, Dabar je izazov!

Ove školske godine Osnovna škola Biograd prvi se put uključila u natjecanje Dabar pod vodstvom učiteljica informatike Ivane Perić i Kristine Nevjestić. Sudjelovali su svi učenici od četvrtog do osmog razreda koji pohađaju nastavu informatike (ukupno 286 učenika naše škole).

U 10% najboljih u našoj školi plasiralo se ukupno 13 učenika od čega u kategoriji MiliDabar jedna učenica, KiloDabar osam učenika ( od čega su tri učenika petih razreda i pet učenika šestih razreda) te u kategoriji MegaDabar ukupno četvero učenika (dva učenika sedmih razreda i dva osmih razreda).

Iako smo izuzetno ponosni na ovih 13 učenika koji su ušli u 10% najboljih važno je naglasiti da je nama bitan svaki učenik i svaka minuta utrošena na logičko razmišljanje.

Čestitamo svima koji su sudjelovali!

Za više informacija o samom natjecanju ali i uspjehu naših učenika otvorite članak.

Republika Hrvatska je od 2016. godine uključena u međunarodnu inicijativu Bebras (Dabar) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja, a od 2016. u izradi zadataka sudjeluju i hrvatske učiteljice i učitelji.

Dabar se izvrsno nadovezuje na kurikularnu reformu kojom se potiče razvoj računalnog razmišljanja od prvog razreda osnovne škole kroz rješavanje primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje čime se postupno uvodi učenike u svijet digitalne tehnologije.

Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga “Suradnici u učenju” uz podršku Hrvatskog saveza informatičara, Visokog učilišta Algebra i CARNET-a, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Natjecanje se provodilo u nekoliko kategorija: MikroDabar (za učenike prvih i drugih razreda), MiliDabar (za učenike trećih i četvrtih razreda), KiloDabar (za učenike petih i šestih razreda), MegaDabar (za učenike sedmih i osmih razreda) i GigaDabar (za učenike svih razreda srednjih škola). Natjecanje se održavalo od 9. do 13. studenog 2020. u sklopu nastave informatike.

U kategoriji MiliDabar sudjelovalo je ukupno 7235 učenika od čega  je iz naše škole 51 učenik, u kategoriji KiloDabar natjecalo se 12590 učenika od čega je iz naše škole 172 učenika te u kategoriji MegaDabar sudjelovalo je 8285 učenika od čega je iz naše škole sudjelovalo 63 učenika.

Osnovna škola Biograd odlučila je 13 najboljih učenika koji su se plasirali u 10% najboljih nagraditi malenim poklonima. Podjela priznanja i poklona najboljim učenicima održati će se u srijedu 9.12.2020. u 11.30 sati u prostoru škole.

Učenici koji su se plasirali u 10% najboljih su:

• Enea Nevjestić -4.b razred
  • Gita Birkić - 5.a razred
  • Chanipa Krai-Ittikul - 5.c razred
  • Ivano Katić - 5.c razred
  • Roko Milačić - 6.a razred
  • Marko Bačinić Šarlija - 6.c razred
  • Jakov Kujundžić - 6.c razred
  • Petra Fuzul - 6.d razred
  • Marko Peraić - 6.d razred
  • Elena Zrilić - 7.b razred
  • Noa Šangulin - 7.c razred
  • Domenika Macuka - 8.a razred
  • Nikolas Mitrović - 8.d razred

Čestitamo svima koji su sudjelovali!

« Ožujak 2024 »