Dvodnevni edukativni posjet naših osmaša Vukovaru

Autor: Karmen Bilić, 21. 6. 2022.

Učenici 8.a, 8.b i 8.c razreda, zajedno sa svojim razrednicima i pratnjama, boravili su u Vukovaru 14. i 15. lipnja. Kako im je bilo, što su sve vidjeli i naučili, pročitajte i pogledajte fotogaleriju pod "više".

Učenici 8.a, 8.b i 8.c razreda, zajedno sa svojim razrednicima i pratnjama boravili su u Vukovaru.
Nakon ručka, uslijedilo je razgledavanje Centra uz stručno vodstvo pukovnika koji je pokazao izložbe naoružanja i vanjske izložbene postave, a u prostorijama hostela Dubrovnik poslušali su predavanje "Sjećanje na Domovinski rat – Bitka za Vukovar". Zatim su se smjestili u hostel, a slobodno vrijeme iskoristili su za obilazak grada i to najprije na VODOTORANJ, simbol stradanja i otpora grada, pobjede i novog života koji je pretrpio više od 600 pogodaka a danas obnovljen.

Hrabri učenici i voditelji u znak zahvalnosti popeli su na vrh. Posjetili su i Središnji križ na ušću Vuke u Dunav koji je podignut u čast svim poginulim braniteljima za slobodu Vukovara.
Drugog dana ujutro najprije su posjetili VUKOVARSKU BOLNICU 1991. – MJESTO SJEĆANJA, nakon odslušane prezentacije o bolnici tijekom opsade Vukovara uputili su se u podrum bolnice. Zatim su otišli na MEMORIJALNO GROBLJE ŽRTAVA DOMOVINSKOG RATA gdje su se pomolili i zapalili svijeću kod „zračnog„ križa. Zatim su posjetili SPOMEN DOM OVČARA koji se nalazi 5 km jugoistočno od Vukovara, mjesto najvećeg zločina u Domovinskom ratu koje čuva sjećanje na ranjenike i civile odvedene iz vukovarske bolnice, zatvorene i mučene u bivšem hangaru. Drugu svijeću su zapalili kod spomenika sivog obeliska s grlicom na masovnoj grobnici Ovčara.
Nakon Crkve Sv. Filipa i Jakova (župna crkva u sklopu franjevačkog samostana) krenuli su prema SPOMEN DOMU HRVATSKIM BRANITELJIMA NA TRPINJSKOJ CESTI gdje je ispred doma tenk kao znak sile koju su slomili hrabri branitelji te bista Blage Zadra, junaka grada Vukovara.
Zadnja lokacija njihovog boravka bio je MUZEJ VUČEDOLSKE KULTURE, jedan od najznačajnijih arheoloških lokaliteta u Europi iz razdoblja eneolitika.
Iznimno nam je drago što smo sudjelovali u ovom projektu koji obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti Republike Hrvatske.
Hvala domaćinima i vozačima prijevozničke tvrtke „Knežević„ uz poruku NEĆEMO ZABORAVITI VUKOVAR!