Dabar 2022.

Autor: Kristina Nevjestić, 6. 12. 2022.

Republika Hrvatska je od 2016. godine uključena u međunarodnu inicijativu Bebras (Dabar) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja, a od 2016. u izradi zadataka sudjeluju i hrvatske učiteljice i učitelji.

Izazov Dabar @ucitelji.hr se izvrsno nadovezuje na kurikularnu reformu kojom se potiče razvoj računalnog razmišljanja od prvog razreda osnovne škole kroz rješavanje primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje čime se postupno uvodi učenike u svijet digitalne tehnologije.

Dabar @ucitelji.hr 2022 izazvao je 48.015 djece da se okušaju u računalnom razmišljanju kroz 12 zadataka u 40 minuta.

Učenici Osnovne škola Biograd također su se uključili u natjecanje te su pristupili različitim kategorijama natjecanja, ovisno o uzrastu.

Više o rezultatima i uspjehu naših učenika pročitajte u nastavku objave.

U kategoriji MiliDabar (3. i 4. razred) sudjelovalo je ukupno 11.886 učenika u Hrvatskoj. Iz naše škole sudjelovalo je ukupno 98 učenika trećih i četvrtih razreda a među 10% najboljih učenika plasirala su se dvojica učenika.

U kategoriji KiloDabar (5. i 6. razred) sudjelovalo je ukupno 14.667 učenika u Hrvatskoj. Iz naše škole sudjelovalo je ukupno 103 učenika petih i šestih razreda a među 10% najboljih učenika plasiralo su se sedmero učenika.

U kategoriji KiloDabar jedna se učenica plasirala na prvo mjesto riješivši svih 12 zadataka točno.

U kategoriji MegaDabar (7. i 8. razred) sudjelovalo je ukupno 10.559 učenika u Hrvatskoj. Iz naše škole sudjelovalo je ukupno 37 učenika sedmih i osmih razreda a među 10% najboljih učenika plasirao se jedan učenik.

Ovim putem čestitamo svim učenicima koji su sudjelovali a posebno onima koji su se plasirali među 10% posto najboljih u Hrvatskoj.

Ovim putem posebno čestitamo učenici Leni Labar (6.a razred) koja se plasirala na prvo mjesto riješivši točno svih 12 zadataka.